Takie Tam ;)
Dzisiaj będzie coś dla dziewczyn, co nie znaczy, że chłopaki nie mogą sobie poczytać. Jeszcze jakiś czas temu, w czasach kiedy nie było komputerów, ani gier komputerowych, a Wasze mamy były małymi dziewczynkami takimi jak wy teraz, bawiono się zupełnie inaczej. Właśnie te małe dziewczynki miały całkiem odmienne pomysły i zabawki (jeśli w ogóle je miały) niż są teraz, a bawić się uwielbiały (tak jak Wy). Tamte dziewczynki żyły w innych czasach – wszystko było trudniej kupić…, ale o tym będziecie uczyć się z pewnością na historii w szkole, w każdym razie brak różnorodnych zabawek niejako zmuszał je do wymyślania sobie tysiąca innych zajęć – takich nierzadko szalonych zabaw i gier dla dziewczyn.
Najbardziej popularną zabawą w jaką i Wy pewnie nie raz się bawiłyście online na stronie grydladziewczyn.pl była zabawa w ubieranie czyli w projektantkę mody – ale nie taką na komputerze tylko prawdziwą, z prawdziwymi ciuchami, prawdziwą szafą, wybiegiem itd.. W szafie zawsze można było znaleźć mnóstwo fajnych rzeczy, które idealnie nadawały się do zabawy w ubieranie. Prześcieradła, zasłony, szale i sukienki mamy, korale, kapelusze. Po prostu wszystko się nadawało:). Dodatkową atrakcją czy też zwieńczeniem całej zabawy był pokaz mody lub konkurs na najpiękniejszą kreację, makijaż i ozdobę.
Oczywiście takie zabawy w ubieranie i strojenie możecie też urządzić sobie w domu jednak zanim do nich przystąpicie spytajcie mamy czy możecie użyć jej kosmetyków. Mogą to być końcówki cieni, pomadek, które mamie czy cioci nie będą już potrzebne. Taka zabawa to niesamowita frajda, zwłaszcza gdy zaprosimy do niej swoje koleżanki, a potem wszystkie urządzicie piękny pokaz mody. Możecie też poprosić mamę o zakup takiej fajnej kosmetyczki dla małej damy. Teraz są takie fajne zestawy dla dziewczynek. Piękne, szalone czasy gdzie wszystko jest dostępne;).
Człowiek jest istotą społeczną i zawsze będzie go ciągnęło do grupy. Ale życie w grupie wymaga pewnych umiejętności i wyuczonych zachowań. Dlatego w wychowaniu dzieci widoczny jest nacisk na przygotowanie ich do tego. Przyswajanie zasad życia w społeczeństwie wraz ze wszystkimi związanymi z tym aspektami, jak wzajemna pomoc, empatia ale i umiejętność walki o swoją indywidualność pomimo nacisków odbywa się na wielu płaszczyznach. To wszystko wychodzi i kształtuje się już w trakcie zabawy z innymi dziećmi, w sposób naturalny z niezbędną czasem ingerencją osób starszych. Skoro grupa jest stanem pożądanym to i nie ma nic niezwykłego w tym, że tak wiele zabaw zakłada mnogą liczbę uczestników. Od sportów po przeżywające renesans gry planszowe.
Wraz z pojawieniem się gier komputerowych uległo to pewnemu przeobrażeniu. Rozgrywka odbywała się z udziałem jednego gracza próbującego przezwyciężyć trudności lub rozwiązywać samodzielnie problemy. Było to spowodowane po części ograniczeniami technicznymi. Jeden nośnik, jeden dżojstik a potem myszka z klawiaturą. Dla niektórych stało się to ich samotnią i ucieczką przed światem. Część graczy zamknęła się tam, a w skrajnych przypadkach straciła satysfakcję z przebywania z innymi ludźmi.
Na szczęście, dla większości potrzeba przebywania w gronie innych zwyciężyła nad ograniczeniami natury technicznej. Skoro nie dało się grać jednocześnie, trzeba było znaleźć sposób na obejście tego problemu. Zdobyte podstawy funkcjonowania społecznego przeniosły się na inne pole. Granie w grupie ma bowiem szereg zalet, ale trzeba jakoś to zorganizować.
Zdolność dzielenia się była i jest bazą skoro nośnik był jeden. Jeśli więc właściciel owej gry chciał korzystać z dobrodziejstw towarzystwa, musiał się dzielić swoim dobrem. Potrzeba pokojowego współistnienia między wszystkimi chętnymi doprowadzała do wykształcenia swoistego systemu kolejkowego. Każdy miał więc swoją szansę i porę na zagranie. Dzieci tworzyły lub przejmowały od dorosłych zestawy zachowań i zasad. Na pierwsze miejsce wysuwała się tak pożądana nauka życia w grupie.
Przy okazji wychodziły też inne relacje i zalety.
– Wspólna pasja i tematy do rozmowy
– Wspieranie się w osiągnięciu sukcesu
– Wspólne przeżywanie porażek a tym samym wzajemne doradzanie sobie i szukanie wyjścia poprzez grupowe „burze mózgów” i doping
– Obserwacja i wyciąganie wniosków z własnych i cudzych decyzji
– Zdrowa rywalizacja
– Nauka radości z sukcesów ale i radzenia sobie z porażkami, które nie pociągają za sobą dalekosiężnych skutków
– Poznawanie różnorodnego spojrzenia na świat wraz z nauką akceptacji wyborów innych
Wraz z rozwojem technologii i wprowadzaniem nowych udogodnień dla graczy pojawiły się i zyskują na popularności gry typu multiplayer. Możliwości przesyłu danych przez łącza otworzyły nowa furtkę. Granie na odległość z żywymi przeciwnikami lub korzystanie z pomocy sprzymierzeńców to okazja do ćwiczenie dyplomacji, próby przewidywania kroków drugiej strony, strategia i planowanie. To rozrywka dla starszych graczy, ale tak czy inaczej, granie w towarzystwie, przy współudziale lub przeciw prawdziwej osobie otwiera nowe poziomy frajdy.